Ważność recepty

Ważność recepty
requip modutab opinie

Udając się do lekarza, często otrzymujemy receptę na dany lek. Po takiej wizycie, warto jak najszybciej udać się do apteki, żeby wykupić leki. Jeśli w określonym momencie nie jest to możliwe, należy pamiętać o ważności recepty. W jakim terminie od wystawienia recepty pacjent ma możliwość zakupienia leków?

Zgodnie z odgórnymi wymogami, termin realizacji recepty wynosi maksymalnie 30 dni. Jeżeli recepta dotyczy antybiotyków, lek można wykupić w ciągu 7 dni od jej wystawienia. Niekiedy lekarz zaleca zażywanie preparatu, który nie jest dostępny w polskich aptekach. Wówczas istnieje konieczność sprowadzenia ich z zagranicy. Apteki mają na to 120 dni, licząc od daty na recepcie. Podobna sytuacja istnieje w przypadku leków immunologicznych, które produkowane są na indywidualne zamówienie. Termin oczekiwania na taki lek wynosi wtedy 90 dni.

Farmaceuta musi zwrócić uwagę na datę, która znajduje się na recepcie. W przypadku jej braku, ma możliwość odmówić realizacji recepty. Takie samo prawo przysługuje mu, jeżeli pacjent przekroczył czas na realizację recepty. Bardzo ważne jest, żeby recepta była wypełniona w sposób czytelny dla farmaceuty. Jeżeli aptekarz będzie miał trudności z jej odczytaniem, może nie wydać leku pacjentowi. Brak akceptacji recepty istnieje również wówczas, jeśli recepta jest przekreślona. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy w miejscu przekreślenia nie będzie znajdować się pieczęć lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *