Przeterminowane leki

Przeterminowane leki
Relanium 2mg

Leki, którym minął termin przydatności do spożycia, nie powinny być zażywane przez człowieka. Dla wielu osób powstaje wówczas pytanie, co zrobić z przeterminowanymi lekami. Część osób decyduje się na wyrzucenie ich na składowisko śmieci. Tymczasem należy pamiętać, że takie działanie jest niebezpieczne oraz niezgodne z prawem. Dlaczego?

Jest to spowodowane składem leków. Niektóre z nich zawierają substancje o działaniu toksycznym. Wyrzucanie ich na śmieci może przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska. Ponadto na wysypiskach śmieci często żerują zwierzęta, które po spożyciu przeterminowanych leków, mogą ponieść poważne konsekwencje zdrowotne.

Przeterminowane leki należy odnieść do poszczególnych aptek. Tam znajdują się specjalnie oznakowane pojemniki, do których można wrzucić przeterminowany preparat. Apteki kierują takie leki do odpowiednich placówek, które zajmują się utylizacją niebezpiecznych odpadów. Przeterminowane leki są spalane w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu nie stanowią zagrożenia dla środowiska.

Do apteki można przynosić przeterminowane maści, tabletki czy leki w aerozolach. Najlepiej, żeby leki nie znajdowały się w opakowaniach. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty medyczne można wyrzucać do aptecznych pojemników. Zabronione jest wyrzucanie igieł czy termometrów rtęciowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *