Leki OTC a RX

Leki OTC a RX
Zobacz jak się można zarazić żółtaczką poprzez transfuzję krwi Retrovir

Zasadniczo leki można podzielić na dwie kategorie. Do pierwszej z nich należą preparaty, które nabyć może każdy. Druga grupa obejmuje leki na receptę. Leki wydawane bez recepty nazywane są mianem OTC. Są one dostępne zarówno w aptekach, jak i większych sklepach. Do tej grupy leków należy zaliczyć wiele, zróżnicowanych preparatów, takich jak leki przeciwbólowe, tabletki na ból gardła czy tabletki na zgagę. Leki te cechuje słabsze działanie, w porównaniu do leków wydawanych bez recepty. Ponadto wywołują znacznie mniej poważne skutki uboczne. Warto jednak pamiętać, że pomimo tego nie należy spożywać tych leków w nadmiernej ilości.

Leki o silnym działaniu wydawane są wyłącznie na receptę. Ten typ leków nazywany jest RX. Farmaceuta nie może sprzedać takich produktów bez okazania recepty. Leki RX to m.in. silne leki przeciwbólowe, tabletki nasenne czy leki uspokajające. Ze względu na to, że mogą spowodować niebezpieczne skutki uboczne, lekarz musi dokładnie ustalić ich dawkowanie. Do obowiązków pacjenta zalicza się dokładne przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Leki RX są znacznie trudniej dostępne. Coraz trudniej nabyć je za pośrednictwem Internetu. Apteki, które oferują taką możliwość, zazwyczaj zaznaczają, że pacjent musi je odebrać osobiście. Część leków RX jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *