Zamienniki leków

Zamienniki leków
Seroxat 20mg zmienność przebiegu i rokowania charakteryzuje żółtaczkę mechaniczną

Część osób na myśl o wizycie u lekarza, wyobraża sobie wysokie wydatki związane z zakupem odpowiednich leków. Dotyczy to w szczególności osób cierpiących na choroby przewlekłe, bowiem związane jest to z koniecznością regularnego zażywania określonych preparatów leczniczych. Z tego powodu, często rezygnują z zakupu wszystkich leków, które wymienione są na recepcie. Tymczasem takie działanie, może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Warto pamiętać, że na życzenie klienta, aptekarz może polecić zamienniki leków. Wyjątkiem jest sytuacja, w której lekarz wypisujący receptę, wyraźnie zaznaczy, iż nie ma możliwości zastosowania innego preparatu. Wówczas na recepcie widnieje odpowiednia adnotacja. Czym zatem są zamienniki leków? Są to preparaty, które zawierają te same substancje czynne, które są konieczne w zwalczaniu określonej choroby. Często są tak samo skuteczne, co oryginalny lek, jednakże różnią się ceną.

Zamienniki leków powodują, że pacjenci mają możliwość pełnego leczenia swojej choroby, bez rezygnowania z części preparatów leczniczych. Farmaceuta wydając określony zamiennik, powinien poinformować pacjenta o sposobach jego przechowywania czy dawkowaniu. Decyzja odnośnie sprzedaży zamienników leku, zawsze należy do farmaceuty. Jeśli uzna, że są przeciwwskazania, może odmówić pacjentowi ich wydania. W takiej sytuacji pacjent powinien wykupić oryginalny lek, który przepisał mu lekarz.

Fendrix

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *